Menu

Kategorie

Planowanie budżetu domowego – jak planować budżet domowy, aby zaoszczędzić pieniądze?

Rodzinne wydatki wciąż rosną, a oszczędności się uszczuplają? W takim razie przyszedł czas na przyjrzenie się domowemu budżetowi. Odpowiednie zaplanowanie wydatków pomoże ci zaoszczędzić miesięcznie konkretną kwotę, a przy tym nie zmusi cię do rezygnacji z codziennych przyjemności. Jak zaplanować domowy budżet? Zrób pierwszy krok w stronę rodzinnego oszczędzania i zobacz, jakie to proste.  

Co składa się na budżet domowy? 

Nawet jeśli obliczenia finansowe nie są twoją mocną stroną, planowanie domowego budżetu z pewnością nie przysporzy ci trudności. Wystarczy, że zapiszesz po jednej stronie kartki swoje przychody w danym miesiącu, a po drugiej planowane wydatki. Do przychodów zalicz wszystkie pieniądze, które wpływają na konto domowników lub te, które otrzymują w gotówce. Może to być zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i zasiłek czy darowizna. Gdy już zapiszesz wszystkie pozycje po stronie przychodów, zsumuj je. Dzięki temu otrzymasz kwotę, którą twoja rodzina ma do dyspozycji w danym miesiącu. 

 

Po drugiej stronie zapisz planowane wydatki. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz podzielić je na kategorie. Zacznij od największych wydatków, takich jak opłata za mieszkanie, rachunki za prąd i gaz, zakupy czy tankowanie samochodu. Jeśli np. w tym miesiącu wybierasz się na urodziny i masz pomysł na prezent dla przyjaciółki, wpisz kwotę, którą planujesz przeznaczyć na ten cel. Na koniec wpisz mniejsze, ale pewne wydatki, takie jak doładowanie telefonu, opłata abonamentu za serwis streamingowy lub zakup biletów autobusowych. Pamiętaj, by wydatki również zsumować na dole listy. 

Jak planować domowy budżet? 

Spisanie przychodów i wydatków domowych to bardzo ważny krok. Dzięki temu wiesz, jaką kwotą miesięcznie dysponujecie jako rodzina oraz na co wydajecie zarobione pieniądze. To jednak nie koniec planowania domowego budżetu. Zerknij na swoje notatki i postaraj się je uporządkować. Zastanów się, które przychody są stałe, a które jednorazowe. Wynagrodzenie za pracę jest comiesięcznym dochodem, który daje twojej rodzinie stabilność finansową. Wszystkie jednorazowe przychody traktuj z ostrożnością. W kolejnych miesiącach nie będzie ich w twoim budżecie, dlatego te środki wydawaj z rozwagą. 

 

Wydatki również warto podzielić na kategorie. Połącz ze sobą podobne ich rodzaje, np.: te związane z mieszkaniem czy dojazdem do pracy. Inną ważną kategorią będą zakupy spożywcze oraz rozrywka. Zaobserwuj, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy. Porównaj miesięczne wydatki z przychodami. Oblicz różnicę między nimi. Na koniec zastanów się, które wydatki są zbędne lub które można ograniczyć. To wszystko pomoże ci ustabilizować twój domowy budżet, a nawet znaleźć dodatkowe źródła oszczędności. 

Jaka aplikacja do budżetu domowego? 

Zapisywanie przychodów i wydatków na kartce ma wiele zalet, ale też wymaga skrupulatności i cierpliwości. Znacznie prostszym sposobem planowania domowego budżetu jest korzystanie z przeznaczonych do tego aplikacji mobilnych. Dzięki temu na bieżąco możesz zapisywać na telefonie przychody i wydatki, a aplikacja sama stworzy twój domowy budżet. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli tworzysz zestawienie przychodów i wydatków domowych po raz pierwszy. Najpopularniejsze aplikacje mobilne do planowania budżetu rodzinnego to: 

  • Wallet; 
  • Moje Finanse; 
  • Szybki budżet; 
  • Finanse; 
  • 1Money; 
  • Money Lover; 
  • Monefy. 

 

Zobacz, która aplikacja najbardziej ci odpowiada i sprawi, że zarządzanie domowym budżetem będzie intuicyjne i szybkie. 

Jak ograniczyć wydatki w budżecie domowym? 

Comiesięczne rachunki i zakupy spożywcze to dwie kategorie po stronie wydatków, w których możliwości oszczędzania są największe. Ograniczenie domowych wydatków zacznij od wprowadzania dobrych nawyków. Możesz wymienić urządzenia i oświetlenie domu na energooszczędne. Gaś światło w pomieszczeniach, z których nie korzystasz. Pamiętaj też o zakręcaniu wody podczas mycia zębów i zmywania. 

 

Ograniczanie wydatków na zakupy spożywcze zacznij od przygotowania listy zakupów. Kupuj tylko te produkty, które rzeczywiście są potrzebne do przygotowania posiłków. Zwracaj też uwagę na datę ważności. Unikaj kupowania na zapas, jeśli produkt nie ma długiego terminu przydatności do spożycia. Ciekawym pomysłem na oszczędzanie jest również cashback, który pozwala otrzymać zwrot części wydanej podczas zakupów kwoty wprost na konto bankowe. 

Jak kontrolować wydatki domowe? 

W ciągu miesiąca budżet domowy wymaga doglądania i kontroli. Zachowaj paragony i zapisuj wydatki rzeczywiste obok tych planowanych. Dzięki temu zobaczysz, które z nich były wyższe, niż wydawało się to na początku, a gdzie udało się zaoszczędzić. Kontroluj je na bieżąco, dzięki czemu unikniesz ograniczania wydatków pod koniec miesiąca. Skrupulatne spisywanie rachunków i regularne sprawdzanie domowego budżetu pomoże ci odłożyć zaplanowaną kwotę. A o to przecież chodzi w oszczędzaniu.