Jak oszczędzać prąd, aby zaoszczędzić na nim pieniądze?

Ceny energii elektrycznej rosną. Wystarczy wspomnieć, że w 2022 roku rachunek za prąd przeciętnej polskiej rodziny wynosił 148 zł, a w kolejnym roku suma ta zwiększyła się do ponad 160 zł, co daje kilkaset złotych w skali roku. W praktyce oznacza to większe obciążenie dla budżetu domowego. Istnieją jednak różne sposoby, by zmniejszyć te wydatki. Chcesz wiedzieć, jak efektywnie oszczędzać prąd? Sprawdź, jakie urządzenia powinieneś wymienić i jak mogą pomóc ci w tym karty podarunkowe! 

Jakie sprzęty domowe zużywają najwięcej prądu? 

Jeśli podwyżki cen energii i troska o stan domowego budżetu spędzają ci sen z powiek, pora znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać prąd. Nie masz oczywiście wpływu na czynniki takie jak wysokość krajowych lub globalnych podwyżek, ale możesz zmodyfikować swoje nawyki i poszukać oszczędności na własnym „podwórku”. Najpierw przyjrzyj się swoim rachunkom za prąd i zastanów się, które sprzęty w twoim domu są największymi „pochłaniaczami” energii. Jeśli masz stary telewizor, grzejnik, który ma swoje lata, lub często używany komputer stacjonarny, są one w dużej mierze odpowiedzialne za wysokie rachunki za prąd. Bardzo dużo energii pobierają również nowocześniejsze urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie – piekarnik, płyta indukcyjna, zmywarka, bojler czy lodówka. Dużo prądu pobiera też niepozorny czajnik elektryczny – jego roczne zużycie energii może śmiało konkurować nawet ze zmywarką! 

 

Rachunki za prąd zależą od tego, jak często i w jaki sposób korzystasz z wymienionych urządzeń. Oto lista „liderów” średniego rocznego poboru energii elektrycznej: 

 • płyta indukcyjna – 750 kWh; 
 • piekarnik – 500 kWh; 
 • lodówka – 270 kWh; 
 • czajnik elektryczny – 240 kWh; 
 • zmywarka – 237 kWh. 

Jak oszczędzać prąd? Zmień codzienne nawyki! 

Wciąż zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd? Zacznij od zmiany prostych, codziennych nawyków i wypracuj dobre praktyki, które poprawią kondycję twojego budżetu domowego. Oto 12 sprawdzonych rozwiązań, które możesz wdrożyć od ręki: 

 1. Wyłączaj niepotrzebne światło. 
 1. Wyłączaj nieużywane urządzenia z kontaktu. Pamiętaj, że w trybie czuwania również pobierają one pewną ilość energii. 
 1. Wyłącz telewizor i komputer, jeśli aktualnie z nich nie korzystasz. Unikaj sytuacji, w których telewizor godzinami gra w tle. 
 1. Jeśli korzystasz z płyty indukcyjnej, gotuj pod przykryciem. Ten prosty nawyk skróci czas przygotowania potraw i w efekcie ograniczy wydatki na prąd. 
 1. Bierz krótsze prysznice lub korzystaj z wanny, by zmniejszyć ilość energii potrzebnej do podgrzania wody. 
 1. Nie przykrywaj grzejników, bo w ten sposób blokujesz rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu (a więc musisz zużyć więcej energii, by osiągnąć zadowalający efekt). 
 1. Wstawiaj pranie tylko wtedy, gdy pralka jest pełna. Tak samo postępuj w przypadku zmywarki. 
 1. Pamiętaj, aby zawsze włączać tryb „eko” w urządzeniach, które dają taką możliwość. 
 1. Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia – unikniesz sytuacji, w której urządzenie będzie musiało pobrać dodatkową energię, aby ponownie nagrzać się do odpowiedniej temperatury. 
 1. Wlewaj do czajnika tylko tyle wody, ile rzeczywiście wykorzystasz. Jeśli jest jej dużo, urządzenie potrzebuje więcej energii do jej podgrzania. 
 1. Nie otwieraj lodówki lub zamrażalnika bez potrzeby, bo w ten sposób również powodujesz większy pobór energii elektrycznej. 
 1. Jeśli chcesz oświetlić swój dom na zewnątrz, wybierz inteligentny system, który reaguje na ruch. 

 

Do prostych nawyków możesz dodać też poważniejsze decyzje, takie jak wprowadzenie elementów inteligentnego domu, np. zautomatyzowanie systemu oświetlenia, które samo się włącza i wyłącza w zależności od potrzeb oraz którym możesz wygodnie sterować za pomocą aplikacji w smartfonie.  

Gdzie kupić urządzenia energooszczędne i jak wykorzystać w tym celu karty podarunkowe? 

Jeśli używane przez ciebie sprzęty pobierają zbyt dużo prądu, wymień je na oszczędzające energię odpowiedniki. Zacznij od energooszczędnych żarówek, a następnie przyjrzyj się pozostałym urządzeniom. Wymiana lodówki czy telewizora na nowszy model to dość duży wydatek, jednak należy patrzeć na to w kategoriach inwestycji – dzięki wymianie sprzętu długotrwale poprawisz kondycję domowych finansów. Energooszczędne urządzenia są powszechnie dostępne i stają się standardem na rynku. Znajdziesz je w każdym sklepie z asortymentem RTV i AGD.  

 

Urządzenia lepszej klasy energetycznej A są zazwyczaj droższe, jednak istnieją proste sposoby, aby zaoszczędzić na ich zakupie. Dzięki karcie podarunkowej na urządzenia elektryczne od Plente nie tylko skorzystasz z promocji oferowanych w popularnych sieciach z elektroniką, lecz także otrzymasz gratyfikację w postaci cashbacku. Na czym to polega? Gdy kupujesz bon podarunkowy dla bliskiej osoby lub dla siebie, określony procent wydanych pieniędzy wraca na twoje konto w Plente. Nie będą to jednak punkty czy kolejny voucher, tylko realne pieniądze, które wygodnie wypłacisz na swoje konto bankowe lub PayPal. Wystarczy, że na koncie zgromadzisz transakcje za minimum 20 zł cashbacku. 

 

Sprawdź, jak działa karta podarunkowa i zacznij oszczędzać nie tylko na rachunkach za prąd!