Menu

Kategorie

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu? Jak ograniczyć wydatki?

Wydatki na żywność pochłaniają sporą część budżetu domowego. Statystyczny Polak wydaje na jedzenie ok. 500–1000 zł miesięcznie, a w dużych miastach suma ta może być nawet dwukrotnie wyższa. Jak się okazuje, najwięcej na ten cel przeznaczają single – nawet 2000 zł co miesiąc. Na szczęście istnieje wiele opcji, by bez szkody dla zdrowia wydawać zdecydowanie mniej na produkty żywnościowe. Chcesz dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na jedzeniu? Poznaj 7 sprawdzonych sposobów! 

  1. Planuj posiłki i gotuj w myśl filozofii zero waste

Filozofia zero waste (z ang. „zero marnowania”) to nic innego jak organizacja życia codziennego w taki sposób, aby generowało jak najmniej odpadów. Podejście do kwestii jedzenia jest tu zarówno ekologiczne – bo nie powiększa się stert śmieci – jak i ekonomiczne, bo dzięki temu wydaje się nawet kilkaset złotych mniej!  

 

Zaplanuj menu na cały tydzień i na podstawie stworzonego jadłospisu zrób zakupy. Sięgaj tylko po to, co lubisz i co będzie rzeczywiście potrzebne. Wykorzystuj resztki – z mięsa i ziemniaków, które zostały po obiedzie, zrób przepyszną zapiekankę na kolację. Pamiętaj, że z kawałków niezjedzonego ciasta można wyczarować bajaderkę. Nie dokupuj nowych produktów, zanim nie wykorzystasz tych, które już masz w lodówce – to doskonała okazja, aby poznać nowe przepisy! 

  1. Zawsze rób listę zakupów

Przed wyjazdem do sklepu dokładnie sprawdź zawartość swoich szafek i lodówki. Na tej podstawie stwórz listę zakupów, na której znajdzie się tylko to, czego rzeczywiście brakuje w twojej kuchni. Dzięki temu prostemu nawykowi unikniesz sięgania po przypadkowe produkty i wyeliminujesz ryzyko spontanicznych zakupów. 

  1. Odwiedzaj sklep raz w tygodniu

Jeśli raz w tygodniu odwiedzisz hipermarket, prawdopodobnie wydasz mniej niż podczas kilku lub kilkunastu wizyt w osiedlowych sklepach, które często mają zawyżone ceny produktów spożywczych. Nawyk robienia większych zakupów kilka razy w miesiącu ułatwi ci kontrolę nad budżetem domowym, ponieważ łatwiej i szybciej policzysz, ile kosztowało jedzenie. Spróbuj też z góry ustalić kwotę, którą chcesz przeznaczyć na sprawunki – być może takie wyzwanie pomoże ci znaleźć promocje, o których wcześniej nie miałeś pojęcia! 

  1. Zrób zakupy przez internet

Często zakupy spożywcze online to oszczędność nie tylko czasu, lecz również pieniędzy. Jeśli twój ulubiony hipermarket prowadzi sprzedaż internetową z dowozem do domu lub opcją click&collect (z ang. „kliknij i odbierz”), zrealizuj listę zakupów bez wychodzenia z domu. Brak zapachów i bodźców wzrokowych uchroni cię przed zbędnymi wydatkami, a jeśli cena zakupów okaże się zbyt wysoka, możesz bez pośpiechu zdecydować, które produkty należy wyrzucić z koszyka. W kolejce do kasy nie jest to już takie łatwe!  

  1. Porównuj oferty sklepów

Upewnij się, że twój ulubiony sklep spożywczy rzeczywiście oferuje najkorzystniejsze ceny. Ludzie dość łatwo przywiązują się do miejsc, w których robią zakupy – znają rozkład sklepu, szybko znajdują ulubione produkty, wiedzą, gdzie szukać promocji i często mają też karty lojalnościowe. Jednak zmiana hipermarketu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jak to sprawdzić? Aby nie szukać po omacku, odwiedzaj portale biznesowe, które regularnie publikują rankingi najtańszych supermarketów. Przeglądaj gazetki promocyjne – są one dostępne w wygodnej formie online na stronach internetowych poszczególnych sklepów. Taka analiza wymaga nieco wysiłku, jednak może przynieść spore oszczędności. Za zaoszczędzone pieniądze możesz kupić np. prezent dla mamy lub innej bliskiej osoby. 

  1. Szukaj promocji

Źródło informacji o świetnych ofertach cenowych to przede wszystkim gazetki promocyjne dostępne w formie tradycyjnej lub online. Oferty specjalne są najczęściej ograniczone czasowo, dlatego musisz być gotowy na to, by zmodyfikować swoje plany zakupowe. Jeśli jesteś uczestnikiem programu lojalnościowego, z pewnością masz dostęp do większej liczby promocji. Aby to sprawdzić, zapoznaj się z zasadami danego programu i przed wyruszeniem na zakupy zobacz, jakie produkty możesz kupić taniej. Nie obawiaj się też sięgać po artykuły spożywcze z bliskim terminem ważności – zazwyczaj znajdują się one na osobnych półkach albo w lodówkach. W ten sposób za niektóre produkty zapłacisz znacznie mniej. Korzystaj z tego tylko wtedy, gdy rzeczywiście masz pomysł, jak wykorzystać przeceniony artykuł w swojej kuchni. 

  1. Sięgnij po cashback

Wciąż szukasz odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać na jedzeniu? Wykorzystaj możliwości, jakie daje cashback! Jeśli zrobisz zakupy spożywcze u partnera Plente, np. w sieci Carrefour, na twoje konto wróci 3,5% wydanej kwoty. Możesz także skorzystać ze smart rozwiązania 2 w 1 i zrobić zakupy z voucherem do hipermarketu Kaufland lub Żabki. W ten sposób nie tylko skorzystasz z promocji, jakie oferuje dany sklep, ale dodatkowo zostaniesz nagrodzony cashbackiem. To realne środki pieniężne, które będziesz mógł wypłacić na swoje konto bankowe lub PayPal. Sięgając po takie rozwiązania, bez wysiłku zaoszczędzisz kilkaset złotych (a może znacznie więcej) w skali roku! 

oszczędzanie na jedzeniu